ВПЛИВ ЗМІНИ ВЛАСТИВОСТЕЙ ГЕОЛОГІЧНОГО СЕРЕДОВИЩА НА ФОРМУВАННЯ НАВАНТАЖЕНЬ НА ПІДЗЕМНІ СПОРУДИ МІЛКОГО ЗАКЛАДАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2707-2096.2.2020.207374Ключові слова:
підземні споруди, геологічне середовище, механіка ґрунтів, показник текучості, формування навантажень, згинальний моментАнотація
Мета. Дослідження впливу зміни комбінації пористості та вологості ґрунтів на формування навантажень і діючих зусиль у підземних спорудах мілкого закладання.
Завдання. Використовуючи механізм формування навантаження на підземні споруди мілкого закладання, обґрунтувати вплив фактору вологості ґрунтів на формування гірського тиску на підземну споруду, а також на формування максимальних згинальних моментів у конструкціях.
Результат дослідження. Зібрана база даних геологічного середовища правобережного Києва, яка включала дані зі 362 свердловин і 512 геологічних елементів, глибиною відбору від поверхні до 60 м. Отримані поверхні залежностей питомого зчеплення та модуля деформації ґрунтів від комбінації показника текучості й коефіцієнта пористості для супісків, суглинків та глин. Показаний характер зниження міцністних показників ґрунтів (модуля деформації та питомого зчеплення) при збільшенні показника текучості. Проведено моделювання розподілу зміщень ґрунтів різної вологості навколо тунелю мілкого закладання і формування навантаження на кріплення тунелю. Побудовані залежності згинальних моментів, що діють у вершині склепіння тунелю, від зміни показника текучості.
Наукова новизна. Полягає в розвитку уявлень про механізм формування навантаження на підземні споруди мілкого закладання в змінному геологічному середовищі.
Висновки та практична значимість. Отримані залежності питомого зчеплення та модуля деформації ґрунтів від комбінації показника текучості й коефіцієнта пористості для супісків, суглинків та глин. Надані рекомендації по врахуванню можливого збільшення діючих зусиль в підземних конструкціях в залежності від комбінації пористості та вологості ґрунтів.##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали у інших виданнях за умови посилання на журнал "Геоінженерія" як на місце першої публікації та на Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" як на Видавця.
Автори несуть відповідальність за дотримання законів про авторське право. Важливо забезпечити, щоб жодна частина тексту чи ілюстрацій не з’являлась раніше і не повинна з’являтися в інших публікаціях без попереднього дозволу власника авторських прав.
Статті в журналі "Геоінженерія" публікуються на умовах ліцензії Creative Commons:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.