ВПЛИВ ЗМІНИ ВЛАСТИВОСТЕЙ ГЕОЛОГІЧНОГО СЕРЕДОВИЩА НА ФОРМУВАННЯ НАВАНТАЖЕНЬ НА ПІДЗЕМНІ СПОРУДИ МІЛКОГО ЗАКЛАДАННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.20535/2707-2096.2.2020.207374

Ключові слова:

підземні споруди, геологічне середовище, механіка ґрунтів, показник текучості, формування навантажень, згинальний момент

Анотація

Мета. Дослідження впливу зміни комбінації пористості та вологості ґрунтів на формування навантажень і діючих зусиль у підземних спорудах мілкого закладання.

Завдання. Використовуючи механізм формування навантаження на підземні споруди мілкого закладання, обґрунтувати вплив фактору вологості ґрунтів на формування гірського тиску на підземну споруду, а також на формування максимальних згинальних моментів у конструкціях.

Результат дослідження. Зібрана база даних геологічного середовища правобережного Києва, яка включала дані зі 362 свердловин і 512 геологічних елементів,  глибиною відбору від поверхні до 60 м. Отримані поверхні залежностей питомого зчеплення та модуля деформації ґрунтів  від комбінації показника текучості й коефіцієнта пористості для супісків, суглинків та глин. Показаний характер зниження міцністних показників ґрунтів (модуля деформації  та питомого зчеплення) при збільшенні показника текучості. Проведено моделювання розподілу зміщень ґрунтів різної вологості навколо тунелю мілкого закладання і формування навантаження на кріплення тунелю. Побудовані залежності згинальних моментів, що діють у вершині склепіння тунелю, від зміни показника текучості.

Наукова новизна. Полягає в розвитку уявлень про механізм формування навантаження на підземні споруди мілкого закладання в змінному геологічному середовищі.

Висновки та практична значимість. Отримані залежності питомого зчеплення та модуля деформації ґрунтів  від комбінації показника текучості й коефіцієнта пористості для супісків, суглинків та глин. Надані рекомендації по врахуванню можливого збільшення діючих зусиль в підземних конструкціях в залежності від комбінації пористості та вологості ґрунтів.

##submission.downloads##

Як цитувати

Гайко, Г. І., Матвійчук, І. О., & Тарасюк, О. С. (2020). ВПЛИВ ЗМІНИ ВЛАСТИВОСТЕЙ ГЕОЛОГІЧНОГО СЕРЕДОВИЩА НА ФОРМУВАННЯ НАВАНТАЖЕНЬ НА ПІДЗЕМНІ СПОРУДИ МІЛКОГО ЗАКЛАДАННЯ. Геоінженерія, (2). https://doi.org/10.20535/2707-2096.2.2020.207374

Номер

Розділ

Геобудівництво