ЗАСТОСУВАННЯ АКТИВНИХ МЕТОДІВ ГІПЕРСПЕКТРАЛЬНОЇ ЗЙОМКИ ДЛЯ ДИСТАНЦІЙНОГО МОНІТОРИНГУ НАФТОПРОВІДНИХ СИСТЕМ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2707-2096.2.2020.207382Ключові слова:
нафтопровідні системи, забруднення нафтою, еколого-технічний моніторинг, гіперспектральна зйомкаАнотація
Розвиток людства характеризується інтенсивним збільшенням техногенного навантаження на навколишнє середовище, що в свою чергу може призводити до погіршення екологічної рівноваги в екосистемі та впливати на життя і здоров’я людей. Мета. Метою роботи є аналіз методів еколого-технічного моніторингу магістральних нафтопровідних систем. Завдання. Проаналізувати та зробити порівняльний аналіз активних методів гіперспектральної зйомки та інших сучасних існуючих дистанційних методів еколого-технічного моніторингу магістральних нафтопровідних систем з метою отримання найбільш повної інформації про виникнення небезпечних та аварійних ситуацій. Результати дослідження. Гіперспектральна зйомка, порівняно з іншими методами моніторингу, дозволяє ідентифікувати об’єкти за їх фізико-хімічним складом, визначати та аналізувати видовий склад і стан рослинного покриву, геологічну структуру територій, досліджувати хімічний та фізичний склад, тощо. З іншого боку, обсяг даних, які доводиться обробляти, фільтрувати, передавати по каналах зв’язку, зберігати, класифікувати виявляється дуже великим. Це, в свою чергу, призводить до обмежених можливостей обробки даних гіперспектральних зображень як на борту безпілотних літальних апаратів (БПЛА), так і складнощів обробки даних в наземних пунктах прийому інформації. Наукова новизна. Гіперспектральна зйомка представляє собою удосконалену мультиспектральну зйомку та є найбільш сучасним методом моніторингу нафтопроводів. Завдяки новітним технологіям число спектральних каналів збільшується від десятків до сотень і навіть тисяч. Визначені переваги застосування цього методу. Висновки та практичне значення. Застосування активних методів гіперспектральної зйомки для дистанційного моніторингу нафтопровідних систем є перспективним засобом попередження та ліквідації аварій на нафтотранспортних об’єктах, однак потребує вирішення деяких технічних задач. Тим не менше, після їх вирішення дані методи моніторингу отримають застосування не тільки в сфері безпеки об’єктів транспортування нафти та дослідження екологічного стану територій при аваріях на цих об’єктах, але й в інших сферах екологічного, геологічного, сільськогосподарського та технічного моніторингу.##submission.downloads##
Як цитувати
Ковтун, А. І., Землянська, О. В., Качинська, Н. Ф., & Кисиленко, В. (2020). ЗАСТОСУВАННЯ АКТИВНИХ МЕТОДІВ ГІПЕРСПЕКТРАЛЬНОЇ ЗЙОМКИ ДЛЯ ДИСТАНЦІЙНОГО МОНІТОРИНГУ НАФТОПРОВІДНИХ СИСТЕМ. Геоінженерія, (2). https://doi.org/10.20535/2707-2096.2.2020.207382
Номер
Розділ
Екологія та охорона праці
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали у інших виданнях за умови посилання на журнал "Геоінженерія" як на місце першої публікації та на Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" як на Видавця.
Автори несуть відповідальність за дотримання законів про авторське право. Важливо забезпечити, щоб жодна частина тексту чи ілюстрацій не з’являлась раніше і не повинна з’являтися в інших публікаціях без попереднього дозволу власника авторських прав.
Статті в журналі "Геоінженерія" публікуються на умовах ліцензії Creative Commons:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.