ВИЗНАЧЕННЯ ЗАКОНОМІРНОСТЕЙ СТІЙКОСТІ ГІРНИЧИХ ВИРОБОК ДЛЯ РОЗРАХУНКУ ПАРАМЕТРІВ КРІПЛЕННЯ ПОКРІВЛІ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2707-2096.6.2021.241795Ключові слова:
деформація, вугільно-кам’яна, масив, виробка, параметри, міцність, напруження, технологія, анкер, опораАнотація
Мета та завдання. Опубліковані дослідження мають на меті визначення механізму деформування порід контуру навколо виробок в частині параметрів виникає тріщинуватість і їх залежності від показників міцності порід і глибини залягання в масиві. До завдань дослідження віднесено встановлення показників тріщинуватості, визначення параметрів розвитку деформаційного процесу навколо виробки, в тому числі при впливі очисних робіт в лаві із урахуванням можливості повторного використання виробок.
Методи дослідження. Для вирішення поставлених завдань використані метод натурних спостережень спільно з застосуванням регресивних залежностей для визначення залежностей параметрів від впливаючих факторів. Крім того, використаний метод натурних випробувань анкерного кріплення на висмикування, що дозволило визначити зусилля затискання анкерів.
Наукова новизна. В ході досліджень встановлено залежності напружень і деформації уздовж вугільного пласта К7 в умовах шахти ім. Кузембаєва УД ОТ «АрселорМиттал Темиртау» для масиву навколо виробки з кріпленням. Встановлено раціональні параметри застосування анкерного кріплення в підготовчих гірничих виробках. Цей вид кріплення забезпечує безпосередній контакт порід і кріплення. Аналіз результатів розрахунку параметрів анкерного кріплення показав, що для підтримки покрівлі в підготовчих виробках необхідно враховувати параметри анкерного кріплення. До основних параметрів слід віднести довжину анкерів, загальний опір анкерного кріплення і щільність розміщення анкерів. Анкерне кріплення формує в породах покрівлі породні шаруваті балки, які забезпечують стійкість виробок.
Висновки та практичне значення. Були розглянуті результати досліджень присвячені встановленню впливу гірничо-геологічних і гірничотехнічних факторів на утворення зон непружних деформацій у вміщуючих породах. Були отримані значимі залежності деформаційних процесів порід в масиві навколо виробок, визначені зони руйнування порід. Практична значимість досліджень полягає у визначенні фактичних показників необхідної несучої здатності анкерного кріплення в двох рівнях в умовах розробки вугільного пласта К7 шахти ім. Кузембаєва.
Посилання
Report on research work. Development and implementation of technologies for multi-purpose active supporting systems based on simulating stress state of the coal-rock massif around mine workings. Karaganda, 2016.
A.Ye. Sudarikov, Fundamentals of Underground Structures Mechanics. Karaganda: KSTU, 2003.
I.V. Baklashov, Geomechanics. Fundamentals of geomechanics. M.: Publishing House of Moscow State Mining University, V. 1, 2014.
I.V. Baklashov, Geomechanics. Geomechanical processes. M.: Publishing House of the Moscow State Mining University, V. 2, 2014.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 С. Барсуков, А.Т. Батуркханова, В.Ф. Демин

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали у інших виданнях за умови посилання на журнал "Геоінженерія" як на місце першої публікації та на Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" як на Видавця.
Автори несуть відповідальність за дотримання законів про авторське право. Важливо забезпечити, щоб жодна частина тексту чи ілюстрацій не з’являлась раніше і не повинна з’являтися в інших публікаціях без попереднього дозволу власника авторських прав.
Статті в журналі "Геоінженерія" публікуються на умовах ліцензії Creative Commons:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.